تبلیغات
فرقه شناسی - اعیاد و جشنهای مسیحیان
 
فرقه شناسی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : خادم شهدا
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب و بلاگ چطور بود؟
 عید كریسمس و عید پاك

مسیحیان دو روز عمده دارند كه بسیار برایشان حائز اهمیت است و این دو روز را جشنمی‌گیرند و از اعیاد بزرگشان به حساب می‌آید. كه یكی از آنها كریسمس (25 دسامبر) سالروز تولد عیسی است و دیگری عید پاك (ایستر) (40) است كه به یاد و خاطره برخاستنو قیام عیسی می‌باشد، كه در اولین یكشنبه بعد از قرص كامل ماه و پس از اعتدال ربیعیفاصله بین 22 مارس تا 25 آوریل است.2-3- عید هفته مقدس:

هفته پیش از عید پاك عنوان مراسمی است كه مسیحیان قبل از شروع عید پاك آن رامی‌گیرند و آن به دلیل یادآوری خاطره آخرین روزهای زندگی عیسی است؛ پنجشنبه‌ی قبلعید پاك یادآور آخرین وعده غذایی است كه عیسی با حواریانش خورد. جمعه قبل عید پاككه به آن جمعه خوب (41) نیز می‌گویند یادآور به صلیب كشیدن عیسی است كه غمانگیزترین روز مسیحیان می‌باشد.3-3- عید پنجاهه(42):


قیام (یاصعود) مسیح حواریون را معتقد ساخت كه عیسی از مردگان برخاسته و عن قریببار دیگر سوار برابرها رجعت خواهد كرد. نزد مسیحیان قیام مسیح اثبات حقانیت انجیلبود و هبوط روح القدس در روز پنجاهه به آنها اطمینان قلبی می‌بخشد(43).

در شاخه پروتستان عید پنجاهه (گلریزان) یادبود خاطره ریزش و جاری شدن (سیلان) روح القدس بر حواریون در 15 روز پس از صعوه عیسی است.(44)

ریشه آن در عید هفته‌ها (45) یا شابوعوت (از اعیاد یهودی) است كه 50 روز بعد ازعید فصح برگزار می‌شود. مسیحیان اعیاد دیگری نیز دارند كه در ذیل به آنها اشاره شدهاست:


4-3-
عید بالا رفتن عیسی مسیح (46)

این عید چهارده روز بعد از عید پاك برگزارمی‌گردد.


5-3-
عید روز تمام قدیسین (47)كه در اول نوامبر صورت می‌پذیرد.

6-3-
عید روز تمام ارواح (48)كه آن هم در دوم نوامبر انجام می‌گیرد.

7-3-
عیدچهارشنبه آغاز ایام روزه و پرهیز (49)كه در چهل روز قبل از عید پاك برپامی‌شود.(50)


البته باید توجه داشت تمام این فستیوالها از نظر اهمیت یکسان نیست و برخی از این جشنها عملا برگزار نمیشود


پی نوشت ها
--------------

40 - easter-41-good friday43-
ناس، هما، ص 61044-كتاب مقدس، اعمال رسولان، باب 2، آیه 145- feast of week-46- feast of the ascension-47- all saints day-48- all souls day-49- ash we-50-ویر، همان، صص798- 800

 


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه